Podologia to nauka zajmująca się .....
... specjalistyczną pielęgnacja stóp, diagnostyką patologicznych zmian nóg oraz ich usuwaniem. Wykorzystując wiedze z różnych zakresów (m.in. dermatologii, anatomii i diabetologii) podolog jest w stanie w profesjonalny sposób przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne stóp z wrastającymi paznokciami, pękającymi piętami, łuszczycą lub u osób chorych na cukrzycę.
Dlaczego gabinet kosmetyczno-podologiczny
Oferta zabiegów:
-
Pedicure klasyczny obejmuje opiłowanie paznokci, odsunięcie lub usunięcie skórek oraz zgrubiałego naskórka ze stóp. Zabieg rozpoczyna się kąpielą stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem środków odświeżających i zmiękczających skórę stóp. Na zakończenie w stopy wmasowuje się odpowiednio dobrany krem, a paznokcie pokrywa się warstwą lakieru.
Pedicure klasyczny jest zabiegiem wykonywanym na stopach ze zdrowa skórą i paznokciami.
-
Pedicure specjalistyczny – przeprowadzany jest na stopach ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, a jego celem jest nie tylko poprawa wyglądu stóp, ale także wyleczenie lub zmniejszenie zmian chorobowych i towarzyszącego mu bólu. Pedicure specjalistyczny obejmuje:
-
Usuwanie odcisków
-
Usuwanie modzeli
-
Usuwanie zrogowaciałego naskórka
-
Pielęgnację pękających pięt
-
Pielęgnację stóp z nadmierną potliwością
-
Korektę wrastających paznokci
-
Pielęgnację paznokci zgrubiałych i zdeformowanych
-
Klamry na wrastające paznokcie - wrastające paznokcie są częsta dolegliwością, która może być spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi (np. w przypadku wyjątkowo długich palców stóp), bądź też być rezultatem niewłaściwej pielęgnacji, zbyt krótkiego obcinania paznokci oraz noszenie źle dobranego obuwia. Do korygowania wykorzystuje się specjalne klamry zakładane bezpośrednio na płytkę paznokcia.
-
Klamra BS – stosowana jest w lekkich przypadkach wrastających paznokci oraz przy kruchych i łamliwych paznokciach. Tę plastikowa klamrę mocuje się przyklejając ją bezpośrednio do płytki paznokciowej.
-
Klamra Podofix – jest klamrą plastikowo-metalową wykorzystywaną głównie do korekty zdeformowanych i zawiniętych paznokci, ale może być stosowana również profilaktycznie przy skłonnościach do wrastania paznokci, bądź też jako uzupełnienie terapii po leczeniu klamrą metalową.
-
Klamra metalowa 3TO – jest wykonana z cienkiego drucika zakończonego haczykami unoszącymi paznokieć. Ten rodzaj klamry stosowany jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz korekty paznokcia w stanach zapalnych z wysiękiem oraz innych, trudnych przypadkach. Poleca się stosowanie jej u diabetyków. więcej >>
-
Goldspange– to klamra metalowa pokryta 24-karatowym złotem, która może być stosowana przy wielu typach wrastającego paznokcia. Warstwa złota ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu klamra może być stosowana np. u osób cierpiących na alergie. Niewielka grubość klamry (0,1 mm) sprawia, że nie jest ona przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu, a złoty pasek klamry nadaje całości estetyczny wygląd. więcej >>
-
Tamponada jest jednym z elementów leczenia wrastających paznokci. Zabieg polega na umieszczeniu między płytką paznokcia a wałem paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego (materiał może być dodatkowo nasączony substancją odkażającą). Materiał opatrunkowy wchłania ropę oraz zmniejsza stany zapalne.
-
Rurki Sulci-Protektor nakłada się na brzeg płytki paznokciowej, a ich zadaniem jest ochrona wału paznokciowego przed uciskiem płytki paznokciowej.
Pielęgnacja stopy cukrzycowej
U osób chorych na cukrzycę często występuje schorzenie zwane stopą cukrzycową – może to być infekcja, owrzodzenie lub destrukcja tkanek. Ponieważ odczuwanie bólu jest u diabetyków często upośledzone, występuje duże ryzyko, że chory nie zauważy zmian chorobowych w pierwszym okresie, a w rezultacie dojdzie do infekcji i powstania zakażeń groźnych mogących prowadzić nawet do amputacji kończyny.
Przed rozpoczęciem zabiegu w gabinecie pomolog przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący szczegółów choroby oraz dokonuje badania przedmiotowego skóry i paznokci na stopach.
Pielęgnacja stóp diabetyków wymaga specjalnego podejścia i bazuje w dużej mierze na odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu naskórka. Przy zabiegach zamiast metalowych stosuje się papierowe pilniki lub drewniane tarki, natomiast nie wolno stosować preparatów chemicznych lub plastrów na odciski. Do oczyszczania skóry używa się peelingów kosmetycznych, a po zabiegu przestrzenie międzypalcowe posypuje się pudrem przeciwgrzybicznym
Badania mykologiczne wykonuje się w przypadkach podejrzenia grzybicy m.in. stóp i paznokci. Próbki do badania pobrane w gabinecie podologicznym są przesyłane do laboratorium w Poznaniu, a na podstawie wyników dobierana jest odpowiednia metoda leczenia.
Przed badaniem nie należy nakładać na stopy i paznokcie żadnych leków przeciwgrzybicznych ani kosmetyków.